Cycling Weekly takes a look back at the 2007 race season to see who won what.

Hackneyed though it may be, there is no doubt that the 2007 international race season was a roller coaster ride. Even individual races managed to go from seering high to bottomless low within the space of a week. Witness the scorching Tour de France prologue in London followed by Michael Rasmussen and Alexandre Vinokourov’s spectacular plummet from grace.

Alberto Contador was the man who won the first ProTour race of the year at Paris-Nice back in March – little did we know then that the slight Spaniard would wear yellow in Paris at the end of the tumultuous Tour de France in July.

Australian Cadel Evans who took the ProTour series overall, almost by stealth. He may not have dominated every race he entered – or even any of them, come to that – but his season-long consistency paid off. However, it was his compatriot Stuart O’Grady who stole the show in everyone’s favourite one day race, Paris-Roubaix. The popular CSC man took a hot and dusty edition of the Queen of the Classics in style.

We’ve not got long to wait for the 2008 ProTour to kick off – the first race in the newly extended, more globalised ProTour is Australia’s Tour Down Under, starting on January 22. You can see the whole 2008 ProTour calendar in our news section.

Below we’ve listed the podium of every ProTour race, women’s World Cup round and Premier calendar race, plus links to our original reports plus associated photo galleries and videos.

PROTOUR

PARIS-NICE

1. Alberto Contador (Spain) Discovery Channel
2. Davide Rebellin (Italy) Gerolsteiner
3. Luis Leon Sanchez (Spain) Caisse d?Epargne
Report>>
Video>>

TIRRENO-ADRIATICO

1. Andreas Klöden (Germany) Astana
2. Kim Kirchen (Luxembourg) T-Mobile
3. Alexandre Vinokourov (Kazakhstan) Astana
Report>>

MILAN-SAN REMO

1. Oscar Freire (Spain) Rabobank
2. Allan Davis (Australia) Discovery Channel
3. Tom Boonen (Belgium) Quick Step
Report>>

Tour of Flanders: Alessandro Ballan

TOUR OF FLANDERS

1. Alessandro Ballan (Italy) Lampre-Fondital
2. Leif Hoste (Belgium) Predictor-Lotto
3. Luca Paolini (Italy) Liquigas
Report>>
Gallery>>

TOUR OF THE BASQUE COUNTRY

1. Juan Jose Cobo (Spain) Saunier Duval
2. Angel Vicioso (Spain) Relax-GAM
3. Samuel Sanchez (Spain) Euskaltel-Euskadi

GHENT-WEVELGEM

1. Marcus Burghardt (Germany) T-Mobile
2. Roger Hammond (Great Britain) T-Mobile
3. Oscar Freire (Spain) Rabobank
Report>>
Gallery>>

Paris-Roubaix: Stuart O’Grady

PARIS-ROUBAIX

1. Stuart O?Grady (Australia) CSC
2. Juan Antonio Flecha (Spain) Rabobank
3. Steffen Wesemann (Switzerland) Wiesenhof
Report>>
Video>>
Gallery>>

AMSTEL GOLD RACE

1. Stefan Schumacher (Germany) Gerolsteiner
2. Davide Rebellin (Italy) Gerolsteiner
3. Danilo Di Luca (Italy) Liquigas
Report>>

FLECHE WALLONNE

1. Davide Rebellin (Italy) Gerolsteiner
2. Alejandro Valverde (Spain) Caisse d?Epargne
3. Danilo Di Luca (Italy) Liquigas
Report>>
Gallery>>

LIEGE-BASTOGNE-LIEGE

1. Danilo Di Luca (Italy) Liquigas
2. Alejandro Valverde (Spain) Caisse d?Epargne
3. Frank Schleck (Luxembourg) CSC
Report>>
Video>>
Gallery>>

TOUR OF ROMANDY

1. Thomas Dekker (Netherlands) Rabobank
2. Paolo Savoldelli (Italy) Astana
3. Andrey Kashechkin (Kazakhstan) Astana

Giro d’Italia: Danilo Di Luca

GIRO D?ITALIA

1. Danilo Di Luca (Italy) Liquigas
2. Andy Schleck (Luxembourg) CSC
3. Eddy Mazzoleni (Italy) Astana
Report>>
Gallery>>

TOUR OF CATALONIA

1. Vladimir Karpets (Russia) Caisse D’Epargne
2. Michael Rogers (Australia) T-Mobile
3. Denis Menchov (Russia) Rabobank
Report>>

Dauphine Libere: Christophe Moreau

DAUPHINE LIBERE

1. Christophe Moreau (France) Ag2r Prevoyance
2. Cadel Evans (Australia) Predictor-Lotto
3. Andrey Kashechkin (Kazakhstan) Astana
Report>>
Gallery>>

TOUR OF SWITZERLAND

1. Vladimir Karpets (Russia) Caisse d?Epargne
2. Kim Kirchen (Luxembourg) T-Mobile
3. Stijn Devolder (Belgium) Discovery Channel
Report>>

EINDHOVEN TEAM TIME TRIAL

1. CSC
2. Tinkoff Credit Systems
3. Milram

Tour de France: Alberto Contador

TOUR DE FRANCE

1. Alberto Contador (Spain) Discovery Channel
2. Cadel Evans (Australia) Predictor-Lotto
3. Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel
CW’s Tour de France microsite
Gallery>>
Results>>
Videos>>

SAN SEBASTIAN CLASSIC

1. Leonardo Bertagnolli (Italy) Liquigas
2. Juan Manuel Garate (Spain) Quick Step
3. Alejandro Valverde (Spain) Caisse d?Epargne
Report>>

TOUR OF GERMANY

1. Jens Voigt (Germany) CSC
2. Levi Leipheimer (USA) Discovery Channel
3. David Lopez Garcia (Spain) Caisse d?Epargne

VATTENFALLS CLASSIC

1. Alessandro Ballan (Italy) Lampre-Fondital
2. Oscar Freire (Spain) Rabobank
3. Gerald Ciolek (Germany) T-Mobile
Report>>

ENECO TOUR

1. Jose Ivan Gutierrez (Spain) Caisse d?Epargne
2. David Millar (Great Britain) Saunier Duval
3. Gustav Erik Larsson (Sweden) Unibet.com
Report>>
Gallery>>

Vuelta a Espana: Carlos Sastre (l), Denis Menchov and Samuel Sanchez (r)

VUELTA A ESPANA

1. Denis Menchov (Russia) Rabobank
2. Carlos Sastre (Spain) CSC
3. Samuel Sanchez (Spain) Euskaltel-Euskadi
Report>>

GRAND PRIX PLOUAY

1. Thomas Voeckler (France) Bouygues Telecom
2. Thor Hushovd (Norway) Crédit Agricole
3. Danilo Di Luca (Italy) Liquigas
Report>>

TOUR OF POLAND

1. Johan Van Summeren (Belgium) Predictor-Lotto
2. Robert Gesink (Netherlands) Rabobank
3. Kim Kirchen (Luxembourg) T-Mobile

PARIS-TOURS

1. Alessandro Petacchi (Italy) Milram
2. Francesco Chicchi (Italy) Liquigas
3. Oscar Freire (Spain) Rabobank
Report>>

tour of Lombardy: Damiano Cunego

TOUR OF LOMBARDY

1. Damiano Cunego (Italy) Lampre-Fondital
2. Riccardo Ricco (Italy) Saunier Duval
3. Samuel Sanchez (Spain) Euskaltel-Euskadi
Report>>

World Championship time trial: Fabian Cancellara

WORLD CHAMPIONSHIP TIME TRIAL

1. Fabian Cancellara (Switzerland)
2. Laszlo Bodrogi (Hungary
3. Stef Clement (Netherlands)
Report>>
Gallery>>

World Championship road race: Paolo Bettini

WORLD CHAMPIONSHIP ROAD RACE

1. Paolo Bettini (Italy)
2. Alexandr Kolobnev (Russia)
3. Stefan Schumacher (Germany)
Report>>
Gallery>>

2007 ProTour winner: Cadel Evans

PROTOUR CLASSIFICATION

1. Cadel Evans (Australia) Predictor-Lotto
2. Davide Rebellin (Italy) Gerolsteiner
3. Alberto Contador (Spain) Discovery Channel
Report>>

——————————————————–

WOMEN?S WORLD CUP

GEELONG WORLD CUP

1. Nicole Cooke (Great Britain) Raleigh-Lifeforce
2. Oenone Wood (Australia) T-Mobile
3. Nikki Egyed (Australia)
Report>>

Tour of Flanders: Nicole Cooke

TOUR OF FLANDERS

1. Nicole Cooke (Great Britain) Raleigh-Lifeforce
2. Zoulfa Zabirova (Kazakhstan) Bigla
3. Marianne Vos (Netherlands) DSB Bank
Report>>

RONDE VAN DRENTHE

1. Adrie Visser (Netherlands) DSB Bank
2. Elodie Touffet (France) Menikini-Selle Italia
3. Marianne Vos (Netherlands) DSB Bank
Report>>

FLECHE WALLONNE

1. Marianne Vos (Netherlands) DSB Bank
2. Nicole Cooke (Great Britain) Raleigh-Lifeforce
3. Judith Arndt (Germany) T-Mobile
Report>>

TOUR DE BERNE

1. Edita Pucinskaite (Lithuania) Nürberger
2. Marianne Vos (Netherlands) DSB Bank
3. Oenone Wood (Australia) T-Mobile
Report>>

MONTREAL WORLD CUP

1. Fabiana Luperini (Italy) Menikini-Selle Italia
2. Mara Abbott (USA)
3. Judith Arndt (Germany) T-Mobile
Report>>

SWEDISH OPEN

1. Chantal Beltman (Netherlands) T-Mobile
2. Karin Thürig (Switzerland) Raleigh-Lifeforce
3. Noemi Cantele (Italy) Bigla

GRAND PRIX PLOUAY

1. Noemi Cantele (Italy) Bigla
2. Nicole Cooke (Great Britain) Raleigh-Lifeforce
3. Marta Bastianelli (Italy)
Report>>

RUND UM DIE NURNBERGER ALSTADT

1. Marianne Vos (Netherlands) DSB Bank
2. Ina Teutenberg (Geramny) T-Mobile
3. Regina Schleicher (Germany) Nürberger
Report>>

WORLD CHAMPIONSHIP TIME TRIAL

1. Hanka Kupfernagel (Germany)
2. Kristin Armstrong (USA)
3. Christiane Soeder (Austria)
Report>>
Gallery>>

World Championship road race podium

WORLD CHAMPIONSHIP ROAD RACE

1. Marta Bastianelli (Italy)
2. Marianne Vos (Netherlands)
3. Giorgia Bronzini (Italy)
Report>>
Gallery>>

WORLD CUP CLASSIFICATION

1. Marianne Vos (Netherlands) DSB Bank
2. Nicole Cooke (Great Britain) Raleigh-Lifeforce
3. Ina Teutenberg (Germany) T-Mobile
Report>>

——————————————————–

National Championship: David Millar

NATIONAL CHAMPIONSHIP

1. David Millar (Saunier Duval)
2. Daniel Lloyd (DFL)
3. Hamish Haynes (DFL)
The Grand Prix of Wales Premier Calendar event doubled as the National Championship road race after the scheduled event was cancelled because of flooding in Beverley, East Yorkshire
Report>>
Gallery>>

PREMIER CALENDAR

BIKELINE TWO-DAY

1. Chris Newton (Recycling.co.uk)
2. Robin Sharman (KFS)
3. Ian Wilkinson (SIS)
Report>>
Gallery>>

TOUR OF THE RESERVOIR

1. Dean Downing (Rapha Condor)
2. Gordon McCauley (Plowman Craven)
3. Robin Sharman (KFS)
Report>>

GIRVAN THREE-DAY

1. Ian Wilkinson (SIS)
2. Chris Newton (Recycling.co.uk)
3. Gordon McCauley (Plowman Craven)
Report>>

ARCHER GRAND PRIX

1. Simon Gaywood (Plowman Craven)
2. Matt Talbot (Rapha Condor)
3. Andy Roche (Pinarello)
Report>>

East Midlands Cicle Classic

EAST MIDLANDS CiCLE CLASSIC

1. Malcolm Elliott (Pinarello)
2. Ian Wilkinson (SIS)
3. Michael Skelde (Denmark)
Report>>
Gallery>>

LINCOLN GRAND PRIX

1. Dean Downing (Rapha Condor)
2. Gordon McCauley (Plowman Craven)
3. Russell Downing (Health Net-Maxxis)
Report>>
Gallery>>

RICHMOND GRAND PRIX

1. Russell Downing (Health Net-Maxxis)
2. David Clarke (private member)
3. Gordon McCauley (Plowman Craven)
Report>>

BEAUMONT TROPHY

1. Russell Downing (Health Net-Maxxis)
2. Malcolm Elliott (Pinarello)
3. Chris Newton (Recycling.co.uk)
Report>>

Ryedale Grand Prix: Chris Newton

RYEDALE GRAND PRIX

1. Chris Newton (Recycling.co.uk)
2. Russell Downing (Health Net-Maxxis)
3. Matthew Stephens (Sigma Sport)
Report>>
Gallery>>

BLACKPOOL GRAND PRIX

1. Tony Gibb (Plowman Craven)
2. Magnus Backstedt (Liquigas)
3. Chris Newton (Recycling.co.uk)
Report>>

TOUR OF PENDLE

1. Gordon McCauley (Plowman Craven)
2. Rob Partridge (Recycling.co.uk)
3. David Clarke (private member)
Report>>
Gallery>>

2007 Premier Calendar winner Chris Newton

PREMIER CALENDAR CLASSIFICATION

1. Chris Newton (Recycling.co.uk)
2. Gordon McCauley (Plowman Craven)
3. Robin Sharman (KFS)