Complete start list for this weekend’s Chas Messenger road race.

You can read Cycling Weekly’s event preview here>>

Chas Messenger: start list


1 Danny Axford Arctic-Premier RT 1
2 Simon Wilson Arctic-Premier RT 1
3 James Dobbin Arctic-Premier RT 1
4 Jody Crawforth Arctic-Premier RT 1
5 Jon-Kris Mason Arctic-Premier RT 2
6 Matt Holmes Arctic-Premier RT 1
7 David Law Arctic-Premier RT 2
8 Alex Peterson awcycles.co.uk 1
9 Martin Smith awcycles.co.uk E
10 Tom Smith awcycles.co.uk E
11 Tim Elverson Felt Racing E
12 Justin Hoy Felt Racing E
13 John Wager Felt Racing 1
14 Ben Thompson Glendene CC/Biketrax 1
15 Matt Talbot Glendene CC/Biketrax 1
16 Andri Joubert Glendene CC/Biketrax E
17 Andy Lyons Heron Cyclesport E
18 Adam Norris Heron Cyclesport E
19 Matt Clinton KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1
20 Dafydd Dylan KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1
21 Kieran Frend KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 2
22 Gareth Hewitt KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1
23 James Stewart KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1
24 Richard Sykes-Popham KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1
25 James Sampson Kinesis UK 1
26 Kit Kilham Kinesis UK 1
27 Matt Cronshaw Kinesis UK E
28 Jack Pullar Kinesis UK 1
29 Josh James Kinesis UK 1
30 Tom Last Kinesis UK 1
31 Jon Mozley Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT E
32 Liam Holohan Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1
33 Jeroen Janssen Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT E
34 Stephen Adams Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1
35 Matthew Jones Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1
36 Raphael Deinhart Pearl Izumi-Planet X-High 5 RT 1
37 Malcolm Elliot Pinarello RT E
38 Russ Downing Pinarello RT E
39 Freddy Johansson Pinarello RT E
40 Tom Murray Pinarello RT E
41 Matthew Kipling Pinarello RT E
42 Peter Williams Pinarello RT E
43 Andy Roche Pinarello RT E
44 Tony Gibb Plowman Craven RT E
45 Simon Gaywood Plowman Craven RT E
46 James Millard Plowman Craven RT E
47 Alex Higham Plowman Craven RT E
48 Evan Oliphant Plowman Craven RT 1
49 Neil Coleman Plowman Craven RT 1
50 James McCallum Plowman Craven RT E
51 Chris Newton rapha condor recycling.co.uk E
52 Dean Downing rapha condor recycling.co.uk E
53 Graham Briggs rapha condor recycling.co.uk E
54 Ben Greenwood rapha condor recycling.co.uk E
55 Rhys Lloyd rapha condor recycling.co.uk E
56 Matt Rowe rapha condor recycling.co.uk E
57 Simon Holt rapha condor recycling.co.uk E
58 Ian Wilkinson Scienceinsport-Trek E
59 Dave Collins Scienceinsport-Trek E
60 Ian Bibby Scienceinsport-Trek 1
61 Richard Wilkinson Scienceinsport-Trek 1
62 Tim Lawson Scienceinsport-Trek 1
64 Richard Kent Scienceinsport-Trek 1
65 David Fletcher Scienceinsport-Trek 2
66 Matthew Stephens Sigma Sport-Specialized-Sportful CT E
67 Andrew Bye Sigma Sport-Specialized-Sportful CT E
68 Neil Swithinbank Sigma Sport-Specialized-Sportful CT E
69 Mike Harrison Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1
70 Daniel Duguid Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1
71 James Williamson Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1
72 Wouter Sybrandy Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1
73 Grant Bayton Sports Bean-Wilier E
74 Marcin Bialoblocki Sports Bean-Wilier E
75 Ben Luckwell Sports Bean-Wilier E
76 Marc Perry Sports Bean-Wilier E
77 Dave Coulson Sports Bean-Wilier E
78 Mark Thwaites Sports Bean-Wilier 2
79 Martin Freeman Team Corley Cycles 1
80 Karl Freeman Team Corley Cycles 1
81 Roy Chamberlain Team Corley Cycles E
82 Mark Wordsworth Team Corley Cycles E
83 Matthew Higgins Team Corley Cycles E
84 Richard Cartland Team Corley Cycles E
85 Robert Hayles Team Halfords-Bikehut E
86 Tom Southam Team Halfords-Bikehut E
87 Richard Williamson Team Lucuna 2
88 Robert Orr Team Lucuna E
89 David Clarke Team Lucuna E
90 Daniel Smith Team Lucuna E

Reserves
91 Tom Barras Plowman Craven RT E
92 Greg Roche KFS Special Vehicles/Sunday Bicycles 1
93 Alex Wise Sigma Sport-Specialized-Sportful CT 1
94 Ross Creber Scienceinsport-Trek 1
95 Lee Davis Pinarello RT E
96 Tom Diggle rapha condor recycling.co.uk E
97 Billy-Joe Whenman VR Sports Bean-Wilier 2
98 Allister Tullet Arctic-Premier RT 2
99 Tom Kirk VR Team Corley Cycles 1
100 Stephen Rudkin FP Mailing CT 2
101 Neil Jones Abergavenny Gatway RT
102 Jon Pain GWR Team/Scott Wilson/Giant 1
103 William Bunday Total Fitness Bath 2
104 Gav Evans Sportscover-Spuik-JE James 1
105 Euan Adams Red Kite/Torq 2
106 Ross Adams Red Kite/Torq
107 Oliver Graham Red Kite/Torq

RELATED LINKS
Chas Messenger preview